נאום מנהל בית הספר, מר רמי אגוזי, לטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"ד

מורות ומורים, תלמידות ותלמידים, אורחים, עובדי הכפר, מכובדיי כולם.

ביום שבת 7 באוקטובר 2023 חווינו כאן בארץ אירוע קשה מאוד! מחבלי חמאס הצליחו להפתיע את מדינת ישראל ולפרוץ ליישובי הנגב הדרומי, לרצוח גברים נשים וילדים ולבצע בהם מעשי זוועה שקשה לתאר. בנוסף לכך נחטפו אזרחים לתוך עזה, וגם שם נמשכו מעשי הזוועות, וחלקם נמצאים עד היום בשבי, וניתן רק לשער את התופת שהם חווים מדי יום!

אבל, וזה אבל גדול מאוד, קשים ככל שיהיו, המעשים הנוראים שבוצעו ב 7 באוקטובר וגם לאחר מכן אינם שואה! אנו שומעים יותר ויותר את השימוש במונח "שואה" כדי לתאר את פעולות חמאס, אך לטעמי בכך אנו שוגים ונוטים אולי לתת לעולם לשכוח את זוועות השואה!

לכן, אני חושב שאנו חייבים להזכיר לעצמנו ולעולם את ההבדל המהותי בין 2 האירועים הטרגיים האלו! השואה היא מונח העומד בפני עצמו, והוא שונה אפילו מהמונח הבין לאומי "ג'נוסייד" שמשמעותו רצח עם, וזאת משום שהשואה נולדה במוחם של אנשים חולי נפש, שהחליטו לבצע רצח של העם היהודי בצורה יסודית ויעילה להחריד, תוך שהם מתכננים כיצד לייעל את תהליך השמדת העם היהודי, תהליך שהחל ברצח לא מתוכנן של יהדות גרמניה, המשיך בהכנסת יהודי פולין ושאר העמים לגטאות ומחנות ריכוז תוך התעללות והרעבה של כל היהודים, ולבסוף הקימו מכונת רצח משומנת, תחילה ברצח בבורות הריגה ובהמשך רצח מסיבי בגזים במחנות השמדה, שהוקמו במיוחד לשם מטרה זו! אפילו בשלהי המלחמה, כשהיה ברור כבר שהנאצים עומדים להפסיד במלחמה ושכוחות בעלות הברית עומדים לכבוש את מחנות ההשמדה בפולין הכבושה, הוציאו הנאצים את היהודים שהצליחו לשרוד את התופת במחנות הריכוז וההשמדה לצעדות המוות, שגם במהלכן נרצחו יהודים רבים. סה"כ נרצחו מעל 6,000,000 יהודים במהלך כל שנות מלחמת העולם השניה, באירוע הנוראי ביותר שעבר מאז ומעולם על העם היהודי.

מעבר לכך, אנו חייבים להזכיר לעצמנו מדי יום כי להבדיל מתקופת השואה, היום יש לנו מדינה עצמאית, שאליה רשאי כל יהודי בעולם לעלות ולהשתקע בה בכל רגע נתון, ללא קשר לגילו או למצבו הכלכלי. זאת ועוד, מדינת ישראל היום היא מדינה חזקה הן מבחינה כלכלית והן מבחינה צבאית, וכישלון ה- 7 באוקטובר לא נבע מחולשה צבאית אלא מתפיסה שגוייה של המציאות ומניהול כושל של קבלת החלטות [יש שיאמרו בשל יהירות מופרזת והערכת חסר של האויב] ואם כבר ניתן להשוות זאת למשהו, הרי שזה לתפיסה המדינית והצבאית של לפני מלחמת יום כיפור.

תלמידות ותלמידים יקרים,
אנו ניצבים היום בתקופה קשה למדינה וליהודים בעולם. המלחמה שנכפתה עלינו טרם הסתיימה, 132 חטופים עדיין נמצאים בשבי החמאס, ורק אתמול קיבלנו תזכורת כואבת למצב המתוח בסובב עזה, כאשר 3 חיילים נהרגו ו- 9 חיילים נוספים נפצעו ממטח רקטות ומרגמות. מרבית תושבי העוטף טרם חזרו לבתיהם, וגם תושבי הצפון הגרים בצמוד לגבול לבנון פונו מבתיהם ואף אחד אינו יודע מתי תסתיים הלחימה בצפון. אבל דווקא מתוך המציאות הזו חובה עלינו לא להתייאש ולחשוב כיצד אנו יכולים, כל אחד ואחת מאיתנו לתרום למאמץ הכולל.

אם יש דבר אחד שניתן אולי להשוות במקצת לתקופה שלפני השואה, הרי זו האנטישמיות הגואה ברחבי העולם, כאשר בניגוד לעבר היא מתמקדת היום במאבק של האסלאם הקיצוני כנגד יהודים באשר הם, ולצערנו הרב הם מצליחים לסחוף אחריהם גם תושבים רבים במדינות דמוקרטיות בעולם, ולכן עלינו להילחם בכל האמצעים העומדים לרשותנו, וכאן לכם תלמידות ותלמידים יקרים יש יתרון גדול עלינו, היות ואתם בקיאים בכל הרשתות החברתיות ובעיקר טיק טוק ואינסטגרם ואתם מוזמנים להפיץ את האמת בכל דרך ולהילחם בשקרים המופצים ע"י גורמים אנטישמיים חדשות לבקרים!

עוד בקשה קטנה אחת יש לי אליכם: בינינו חיים עדיין 133,332 שורדי שואה שמהווים עדות חיה למעשי הזוועות של הנאצים, ולכן חשוב מאוד לשמוע אותם ואם אפשר אז לבקר אותם ולנסות להנעים להם את הזמן שנותר להם, ואם אתם מתביישים ללכת לבקר אנשים זרים- עשו זאת עם סבא וסבתא שלכם.

לא נשכח ולא נסלח!

רמי אגוזי,
מנהל בית הספר.

דילוג לתוכן