dancing major
עמוד הביתמגמותמחול

מחול

5 יח"ל

 • אופציה ל-5 יח"ל נוספות: "רסיטל" (בחינה ארצית אליה ניגשים המצטיינים בביצוע).
 • המצטיינים בכתיבה אקדמית יכולים להגיש עבודת גמר במחול המקנה 5 יח"ל נוספות.
 • בלט קלאסי
 • מחול מודרני בטכניקת קנינגהם
 • כוריאוגרפיה
 • יישומי אנטומיה למחול
 • מוסיקה למחול
 • תולדות המחול
 • רקע בבלט קלאסי ובמחול מודרני של לפחות 4 שנים
 • בדיקות רפואיות (אישור רופא משפחה)
 • מבחני קבלה בבלט קלאסי, מחול מודרני ויצירה

הלימודים במגמה מאפשרים לתלמידים להעמיק את הלימודים בתחום המחול, הן בפן המעשי והן בעיוני. זהו מסלול איכותי למי שרואים עצמם ממשיכים בקריירה של רקדנים ויוצרים במחול ובאמנות. המגמה מיועדת לתלמידים בעלי רקע מוכח בלימודי מחול ולתלמידים המרגישים מחויבים ללימודי מחול בהיקף משמעותי.
מתאים לכל מי שמעוניין בלימודים מאתגרים וחוויתיים, לשכלל מיומנויות ביצוע, ליצור, לחשוב, לחקור בתנועה ולקבל הכרה בתעודת הבגרות של עד 15 יח"ל (מסלול רגיל, עבודת גמר, רסיטל) בנוסף – למעוניינים – תעודה מקצועית של "מדריך מחול".

מקצועות עיוניים:

יישומי אנטומיה למחול – 1/2 יח"ל, כיתה י' בגרות בי'

מוסיקה למחול – 1/2 יח"ל, כיתה יא' בגרות ביא'

תולדות המחול – 2 יח"ל, י'-יב' בגרות ביב'

 

מקצועות מעשיים:

בלט קלאסי ומחול מודרני – 1 יח"ל, י'-יב' בגרות ביב'

כוריאוגרפיה – 1 יח"ל, י'-יב' בגרות ביב'

כיתת רסיטל – כיתת מצוינות לתלמידות נבחרות, תוספת של 5 יח' לימוד (הבחינה מעשית בלבד, בכיתה יב')

כיתה י׳

4 ש״ש קלאסי, 4 ש״ש מודרני, 2 ש״ש כוריאוגרפיה, 2״ ש״ש תולדות המחול, 1 ש״ש אנטומיה יישומית למחול


כיתה י״א

4 ש״ש קלאסי, 4 ש״ש מודרני, 2 ש״ש כוריאוגרפיה, 2 ש״ש תולדות המחול, 1 ש״ש מוסיקה למחול


כיתה י״ב

4 ש״ש קלאסי, 4 ש״ש מודרני, 4 ש״ש כוריאוגרפיה, 2 ש״ש תולדות המחול


שעות העשרה

צפייה במופעי מחול מהארץ ומחו"ל.

סדנאות של מורים אורחים כוריאוגרפים עכשוויים.

השתתפות בכנסי מחול ארציים.

 • מבחני כניסה במקצועות מעשיים – בלט קלאסי, מודרני ואימפרוביזציה.
 • שיחה אישית
הישגים בשנת תשפ"ג:
מיה קטן בוגרת תשפ״ג – התקבלה ל׳המסלול למחול׳ בתל אביב
רותם וייסבורד, בוגרת תשפ״ג – קיבלה רקדנית מצטיינת ומתחילה מסלול לרקדנים מצטיינים בגעתון.

דר' רנה בדש – מחול מודרני,תולדות המחול ומוסיקה למחול

עדי ורניק – בלט קלאסי

רוני צייג – רכזת המגמה, כוריאוגרפיה ויישומי אנטומיה למחול.

 

רוני צייג
רכזת המגמה, מורה ליישומי אנטומיה למחול וקומפוזיציה.
יוצרת וכוראוגרפית, בוגרת מגמות מחול "הראשונים" ו-"מוסינזון". בעלת תואר ראשון במחול – B.ed DANCE ותעודת הוראה לגילאי א'-יב' במכללת סמינר הקיבוצים ת"א. בוגרת קורסים בביה״ס להכשרת מדריכים "וינגייט". מורה למודרני ובעלת סטודיו פרטי למחול.

עדי ורניק
מורה בכירה לבלט קלאסי. בוגרת הוראת מחול בסמינר הקיבוצים וב- ROYAL ACADEMY OF DANCE. השתלמויות בבלט קלאסי, PBT, פילטיס, AAB ועוד. מגישה לבחינות בגרות בבלט בתיכון חדרה. מלמדת בקונסרבטוריון כפר סבא וב- ZOOZADANCE.

ד"ר רנה בדש
מחול מודרני • כוריאוגרפית עצמאית, לאחרונה תחת הכותר: "המאפייה של בדש". ראשת הועדה למחול, סל תרבות ארצי. מרצה במסלול ללימודי תיאטרון, מכללת גליל מערבי, עכו; מרצה באוניברסיטת תל-אביב; מנחה-שותפה בהשתלמויות מורים מטעם הפיקוח על המחול, משרד החינוך • .Bed בתנועה ומחול, מכללת סמינר הקיבוצים; M.A. בהצטיינות, התכנית הבינתחומית באמנויות, אוניברסיטת תל אביב; Ph.D התכנית הבינתחומית באמנויות, אוניברסיטת תל אביב • למדה במרכז למחול ביכורי העיתים ובבית הספר למחול "בת-דור". השתלמה בבית הספר של מרס קנינגהם (ניו-יורק) ובלאבאן סנטר (לונדון).רקדה ב"תיאטרון מחול רינה שיינפלד" וממקימות "מאגמה קבוצת מחול".

מקצועות לימוד מגמת מחול לבגרות 5 יח"ל

בלט קלאסי:
טכניקה שדרכה ניתן להשיג הצלחה ומצוינות בכל תחומי הריקוד השונים. למידת הבלט הקלאסי כרוכה בעבודה נכונה, מאמץ ודיוק. טכניקת הבלט הקלאסי עוזרת לנו בהשגת יציבה נכונה, חוזק, גמישות, ריקודיות וידע נרחב על גופנו, על היכולות שלו וסודותיו. על כל רקדן להתאמן לפי שיטה זו על מנת לרכוש את הידע הגופני ואת שפת המחול הבסיסית, עליה נשענים כל סגנונות המחול השונים .

מחול מודרני בטכניקת קנינגהם:
השיעור המודרני בטכניקה זו בנוי בעיקרו בעמידה. מטרתו לשכלל את המיומנות והיכולת הגופנית של המשתתפים תוך זיהוי אפשרויות התנועה של כל איבר ואיבר ופיתוח פעולתם של איברים בתיאום. ראשיתו של השיעור למתחילים בעבודת רצפה והמשכו בעמידה והתקדמות במרחב. התנועה זורמת תוך דגש על שבירת הסימטריה הטבעית של הגוף במטרה לפתח ולשכלל חשיבה גופנית מודעת למורכבויות של תנועה המושפעות מכיוונים, שינויי רמות גובה, מרחב ומקצבים מוסיקליים משתנים.

כוריאוגרפיה:
אמנות חיבור היצירה (קומפוזיציה), העוסקת בפיתוח יצירתיות, הבנת מרכיבי הכוריאוגרפיה ושכלול שפה אישית ומקורית של התלמידות. תוך שימוש באלתור וחקירת מושגים יסודיים במחול ויצירה, עבודה יחידנית ובקבוצות משתנות, עבודה עם אביזרים, טקסטים ומוסיקה בסגנונות וגישות שונות, לומדות התלמידות את מרכיבי השפה הכוריאוגרפית ואת היבטי המופע.

יישומי אנטומיה למחול:
הבנת התאמת הגוף לתנועה ומאמץ, הכרת מערכות הגוף: שלד, שרירים, ואופן תפקודם בהקשר לעבודת הגוף במחול. פציעות ספורט ותזונה. השיעור מועבר על ידי מצגות ובלמידה חווייתית בשילוב שעורי פילטיס.

מוסיקה למחול:
היכרות עם מושגי יסוד במוסיקה; הקשבה ליצירות מתרבות המערב, בעיקר, וזיהוי האופנים שבהם שולבו מרכיבים מוסיקליים מתרבויות המזרח הרחוק, אפריקה ומארצות ערב; ניתוח מרכיבי המוסיקה ביצירות מחול מקומיות ובינלאומיות ויחסי הגומלין שבינם לבין היבטי הקומפוזיציה המחולית.

תולדות המחול:
מטרת השעור להכיר את שפת המחול כשפה חיה, מתפתחת ודינמית המשתנה מתקופה לתקופה, מתרבות לתרבות, מאמן לאמן. שפה המושפעת ומגיבה לסביבה חומרית ,תרבותית, חברתית ופוליטית. אנו שואפים להביא למפגש משמעותי ומעמיק עם אומנות המחול מהבחינה המושגית, להעניק אוריינות במחול: ידע בסיסי של התחום, מונחים ,זרמים, קוים היסטוריים עיקריים ויצירות מופת. אנו חושפים את התלמידות לביטויים שונים של שפת המחול על מנת לפתח טעם אישי, מודעות אסטטית ויצירתיות. דרכי הלמידה הן: הרצאות פרונטליות אך גם למידה חוויתית ישירה: דיונים קבוצתיים, צפייה בוידאו ובהופעות מחול, עבודות חקר אישיות או קבוצתיות .

כיתת רסיטל:
לתלמידות מצטיינות בלבד, מכל שכבות הגיל המעוניינות לגשת לבחינת הרסיטל (בכיתה יב) המקנה 5 יח לימוד נוספות, הבחינה מעשית בלבד, בקלאסי מודרני ורפרטואר. התלמידות נבחרות על ידי צוות מורות המגמה. כיתת הרסיטל הינה בסבסוד בית הספר והשתתפות ההורים בתשלום הוגן.

רכזת המגמה – רוני צייג
roni.z@mosenson.org

דילוג לתוכן